Ceny po spadkach wykonały korektę 38% zniesienia Fibonacciego licząc od ostatnich szczytów z grudnia. Możliwy dalszy ruch to około 1460 USD. Po raz kolejny sprawdza się maksyma: bądź inwestorem w początkowej fazie hossy, a spekulantem w końcowej jej części.
Dalsze spadki cen złota
Ceny po spadkach wykonały korektę 38% zniesienia Fibonacciego licząc od ostatnich szczytów z grudnia. Możliwy dalszy ruch to około 1460 USD. Po raz kolejny sprawdza się maksyma: bądź inwestorem w początkowej fazie hossy, a spekulantem w końcowej jej części.
Opublikowano 30.12.11 1 ; Dodaj komentarz Etykiety: surowce, wszystkie
Puk Puk - czy to już dno?
Opublikowano 29.12.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: akcje, wszystkie
Nie do końca o pieniądzach
Opublikowano 28.12.11 1 ; Dodaj komentarz Etykiety: wszystkie
Co robić gdy walą się chmury?
Opublikowano 28.12.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: jak inwestować, wszystkie
Krakowska sucha 100g - 4,79zł
Opublikowano 23.12.11 4 ; Dodaj komentarz Etykiety: ekonomia, wszystkie
Gramy z trendem PGNiG
Opublikowano 23.12.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: akcje, wszystkie
O złocie średnioterminowo
Opublikowano 22.12.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: surowce, wszystkie
Kolejny symptom bessy
Opublikowano 21.12.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: indeksy, wszystkie
Formacje-odwrócony spodek ROPCZYCE
Postanowiłem rozpocząć cykl krótkich wpisów związanych z rzadko występującymi formacjami. Pierwsza część dotyczy formacji odwróconego spodka widocznego na wykresie cenowym ROPCZYCE S.A. W teorii formacja powinna wyglądać następująco:
Opublikowano 20.12.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: akcje, wszystkie
Jeszcze o złocie
Opublikowano 19.12.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: surowce, wszystkie
Nieruchomości gruntowe i złoto
Opublikowano 18.12.11 6 ; Dodaj komentarz Etykiety: surowce, wszystkie
Wariant A-D
Opublikowano 13.12.11 6 ; Dodaj komentarz Etykiety: jak inwestować, wszystkie
Jak długo potrwa bessa?
Opublikowano 26.11.11 6 ; Dodaj komentarz Etykiety: statystyki rynków, wszystkie
Mierzymy hossę!
- jak długo trwa hossa?
- ile wynosi zasięg hossy?
- jaki jest średni zasięg hossy?
- ile trwa średnia hossa?
- determinanty długości hossy?
Opublikowano 17.10.11 4 ; Dodaj komentarz Etykiety: statystyki rynków, wszystkie
Symulacja
Zajmijmy się ewentualną hossą. Co nam jest niezbędne? Wyznaczenie przeszłych długoterminowych ruchów wzrostowych i przeniesienie ich na wykres w chwili obecnej, przy czym pierwszym punktem wspólnym będzie dołek z 2009 roku.
Opublikowano 16.10.11 4 ; Dodaj komentarz Etykiety: jak inwestować, wszystkie
Dywergencje RSI
dywergencja hossy (byka)Powstaje jeżeli ceny osiągają dołek na poziomie niższym od poprzedniego dołka, a wykres wskaźnika analizy technicznej osiąga dołek na wyższym poziomie niż podczas poprzedniego spadku. Taka sytuacja jest ostrzeżeniem przed zmianą trendu na zwyżkujący.
dywergencja bessy (niedźwiedzia)Powstaje jeżeli ceny zwyżkują, a wykres wskaźnika analizy technicznej osiąga szczyt na niższym poziomie niż podczas poprzedniego wzrostu. Powinno to być ostrzeżeniem przed zmianą trendu na zniżkując
Opublikowano 12.10.11 5 ; Dodaj komentarz Etykiety: jak inwestować, wszystkie
Pozycje
W dniu dzisiejszym będę chciał ocenić, przyjrzeć się bliżej jednej z bardziej popularnych spółek na naszym parkiecie czyli KGHM. Jaka pozycja może przynieść korzyści a jaka może wyrządzić spustoszenie w naszym portfelu tj. na rachunku inwestycyjnym.
Na początek wykres długoterminowy:
Zaznaczyłem linię trendu długoterminowego (1) na tej podstawię zasadne jest poprowadzenie linii równoległej przebiegającej przez szczyty (2). Widzimy już, że praktycznie znajdujemy się przy górnych ograniczeniach kanału, a więc możliwy jest ruch wzrostowy na poziomy historycznych maksimów czyli 200-210zł albo powrót na minima czyli ruch na poziomy 30-40zł.
Opublikowano 8.10.11 2 ; Dodaj komentarz Etykiety: jak inwestować, wszystkie
Klimat - 4Q2011
Nawiązując do tematu z dnia dzisiejszego warto się zastanowić, czy to już czas na nabycie akcji? Zaangażowanie większej ilości kapitału? Jeśli tak, to jakie temu towarzyszy ryzyko? Jeśli nie, to jakie czynniki determinują taki stan rzeczy? Zanim jednak dojdziemy do meritum dzisiejszego wpisu załóżmy, że jesteśmy w okresie silnej hossy, gdzieś w połowie jej trwania. Inflacja kształtuje się trochę poniżej wyznaczonego celu inflacyjnego. Sektor przedsiębiorstw cechują niskie poziomy zadłużenia a osiągane wyniki przewyższają najśmielsze oczekiwania. Budżet państwa jest zrównoważony przy zerowym długu. Pięknie to wszystko wygląda, można śmiało angażować sto procent posiadanego kapitału.
Porównajmy zatem powyższy klimat (wzorzec) dla rynku akcji z sytuacją obecną opierając analizę
o poszczególne czynniki składowe(przyznając każdemu składnikowy wartość; 1 przy pozytywnym odczycie, : 0 przy negatywnym odczycie.
1. Trend
Opublikowano 5.10.11 2 ; Dodaj komentarz Etykiety: prognozy, wszystkie
Drugorzędność P/E
Ostatnimi czasy często spotykamy się z opinią wielu ekspertów, że to dobry czas na zakup akcji. Argumentem takiego stanu rzeczy jest niska wartość wskaźnika P/E. Przykładowy artykuł, zamieszczony na portalu Money.pl.(link: kupuj te spółki ) w treści można przeczytać, że:
Opublikowano 30.9.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: jak inwestować, wszystkie
Kopia wsteczna
Dzisiaj wpis analizujący czas obecny w odniesieniu do przeszłości.
W20 długoterminowo:
Opublikowano 25.9.11 4 ; Dodaj komentarz Etykiety: statystyki rynków, wszystkie
Trend i jeszcze raz trend!
Opublikowano 24.9.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: wszystkie
Dlaczego uważam, że to bessa? cz. 2
W jednym z wrześniowych wpisów (cz. 1) przyszłe ruchy rynku opierałem o dotychczasowy układ świec pisząć ... Tutaj obserwacje i wnioski przybierają postać liczenia do trzech w zasadzie do dwóch w okresach hossy, co wydaje się naprawdę śmieszne, aczkolwiek skuteczne... i faktycznie powyższa zasada daje stuprocentową skuteczność dla indeksu największych polskich spółek. Czy postawiona wyżej teza jest prawdziwa dla innych rynków? Czy dwie, trzy świece w układzie miesięcznym zawsze zwiastują bessę? Sprawdźmy to!
S&P 500
Opublikowano 22.9.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: statystyki rynków, wszystkie
Wychodzenie z dołków
Dzisiaj o dołkach i dołku tym najbardziej aktualnym, bo sierpniowym. Na licznych forach, blogach, portalach, trwa żywa dyskusja dotycząca ostatnich wydarzeń rynkowych. Nie brakuje zwolenników teorii, iż to przejściowe problemy a rynek w dalszym ciągu toczony jest przez zainicjowaną w 2009 roku hossę. Przeciwnicy, wydaje się widzą czarną dziurę i czas, w którym posiadacze akcji nie tylko nie powiększą kapitału a utracą jego znaczną część.
Myślę, że warto poświęcić więcej czasu aktualnemu przystankowi indeksu, aby mieć swoje zdanie.
W dniu dzisiejszym badaniu zostaną poddane wszystkie głębsze korekty w zakresie 3 ostatnich hoss, czyli od roku 1998. Zbadamy jak długo trwała każda korekta i ile jak długo trwały przypadające na daną korektę ruchy spadkowe i wzrostowe. Porównanie uzyskanych wartości z aktualnym stanem "na dołkach" powinno dać możliwość odpowiedzenia na pytanie, kiedy ewentualnie indeks powinien się znaleźć na pozycji sprzed korekty? Czy też może upłynął już czas i obecne oczekiwanie to tylko puste nadzieje przed dalszymi spadkami.
Wykres WIG 20 - na niebiesko oznaczona całkowita długość korekt; - na zielono, czas potrzebny do
odrobienia strat.
Opublikowano 19.9.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: statystyki rynków, wszystkie
Indeks na krawędzi
Dzisiaj postaram się w paru zdaniach uzasadnić dlaczego nie wierzę w dalsze spadki w najlbliższej przyszłości, choć tłum krzyczy, że to już... że czas na S, a przecież wciąż do pokonania pozostają dołki sierpniowe a i czasowo coś się nie zgadza.
Oczywiście w średnim terminie nadal optuję dalsze "osuwanie" się indeksu, atak podaży i zanik popytu ale dzisiaj nie o tym. Do rzeczy:
1. W20 - pierwsza fala spadków vs. rynek byka
Opublikowano 13.9.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: statystyki rynków, wszystkie
Dlaczego uważam, że to bessa.
Na początku chciałbym powiedzieć, że nie jestem przekonany w stu procentach co do rynku niedźwiedzia, jednakże wszystko zapowiada dalsze spadki. Swoje przemyślenia opieram na interpretacji indeksu w20 w różnych horyzontach czasowych oraz z uwzględnieniem jego zakresu od roku 1998 (wcześniejsze okresy charakteryzowały się niedojrzałością, tak więc ich wartość poznawcza jest mała).
1. Interpretacja RSI:
Opublikowano 11.9.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: statystyki rynków, wszystkie
Zasady użytkowania
Wyświetlana zawartość witryny stanowi wyraz osobistych poglądów autora i w żadnym razie nie jest “rekomendacją” w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. nr 206, poz. 1715).
Risk and Profit oraz autorzy wpisów i komentarzy nie ponosza jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie ich wypowiedzi.
Dalsze rozpowszechnianie artykułów, grafik, wykresów w jakiejkolwiek formie jest dozwolone pod warunkiem: zamieszczenia informacji dotyczącej ich pochodzenia, za co uważa się wskazanie dokładnego adresu witryny (linku) http://risk-and-profit.blogspot.com,
poinformowania autora drogą mailową riskandprofit@gmail.com o ich wykorzystaniu.
Opublikowano 20.4.11
O mnie
Krzysiek
Opublikowano 20.4.11
Niedźwiedzim okiem
Hossa? bessa? Dołek? Korekta? Horyzont. Pytania zaprzatają myśli, poszukiwanie analogi, któż dzis nie chciałby poznać "jutra"? Zwłasza, iż jego znajomość jest wymierna. To tyle słowem wprowadzenia (takowe przecież musi być).
Do rzeczy! Przed oczyma szkic, można powiedzieć dzieło George'a Tritch'a ...It’s indeed an interesting chart to point out, as Mr Tritch’s choice of years for ‘panics’ actually establishes a key point about chartism. It’s really rather backward-looking...
http://ftalphaville.ft.com/blog/2010/08/18/319336/steampunk-chartism/
Opublikowano 24.2.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: prognozy, wszystkie
Model 1-2-3 (Van K. Tharp, D.R. Barton Jr., S. Sjuggerud)
1.oceny rynku (długoterminowy trend wzrostowy +, długoterminowy trend spadkowy -),
2.atmosfery wokół stóp procentowych (RPP, FED)
3.poziomu cen (P/E, wartość graniczna 17)
Model mówi, że jeśli wszystkie trzy czynniki są dla nas korzystne, pali się zielone światło: czas przystąpić do zakupów. Dotychczas (1927-2003), gdy paliło się zielone światło kursy akcji wzrastały 19,5% rocznie. KUPUJ
Jeśli dwa z trzech czynników są dla nas korzystne, pali się żółte światło: trzymaj. Taka sytuacja pozwala wygenerować wzrosty rzędu 10,7% rocznie. TRZYMAJ
Jeśli tylko jeden jest korzystny zapala się czerwone światło. W takich warunkach akcje traciły dotychczas na wartości około 9,7% rocznie. SPRZEDAWAJ
Opublikowano 20.2.11 0 ; Dodaj komentarz Etykiety: prognozy, wszystkie