Pozycje

W dniu dzisiejszym będę chciał ocenić, przyjrzeć się bliżej jednej z bardziej popularnych spółek na naszym parkiecie czyli KGHM. Jaka pozycja może przynieść korzyści a jaka może wyrządzić spustoszenie w naszym portfelu tj. na  rachunku inwestycyjnym.
Na początek wykres długoterminowy:


Zaznaczyłem linię trendu długoterminowego (1) na tej podstawię zasadne jest poprowadzenie linii równoległej przebiegającej przez szczyty (2). Widzimy już, że praktycznie znajdujemy się przy górnych ograniczeniach kanału, a więc możliwy jest ruch wzrostowy na poziomy historycznych maksimów czyli 200-210zł albo powrót na minima czyli ruch na poziomy 30-40zł.
Moim zdaniem drugi wariant jest bardziej prawdopodobny. Dlaczego? Popatrzmy w bliższej perspektywie, jednak dalej używając wykresów tygodniowych:

Widać wyraźnie, że został przełamany długoterminowy trend wzrostowy (1), co zostało potwierdzone wskaźnikami. Poprowadzony na wskaźnikach RSI i MACD trend wzrostowy również został przerwany (5) (6). Średnia 70 tygodniowa (moim zdaniem bardzo skuteczna) została "przecięta" w dół przez ceny. Ostatecznie rzeczą na którą zwróciłbym uwagę to wolumen. Uprzedni trend wzrostowy cechował się malejącymi obrotami, ruch spadkowy wygenerował znaczne ożywienie. Myślę, że mamy do czynienia z nowym trendem spadkowym (3).

Mamy już zatem wstępną ocenę sytuacji. Ktoś spyta co dalej? Co z tego?
Ano tyle, że unikałbym długiej pozycji na analizowanym walorze, a skłaniałbym się do zajęcia krótkiej pozycji z paru względów. Po pierwsze ewentualny ruch wzrostowy będzie miał mały zasięg a obarczony jest bardzo dużym ryzykiem ze względu na obecną koniunkturę co z kolei przekłada się na klimat, októrym wspominałem tutaj.
Za nim skalkuluję długą i krótką pozycję wykres w bliższej perspektywie. 
W zależności od cen na najbliższych sesjach zajmujemy dwie pozycje.
Pierwsza możliwa pozycja, to pozycja krótka, gdzie ustawiamy zlecenie przy wartości 148 zł (górne ograniczenie kanału), zlecenie SL przy wartości 155zł. (przebicie kanału-negacja trendu spadkowego), Cena realizacji zlecenia z zyskiem 40zł.
Pozycja długa: kupujemy przy cenie 150zł (wybicie z kanału spadkowego), zlecenie SL 142zł (powrót do kanału cenowego). Cena realizacji zlecenia z zyskiem 200zł.


Skalkulujmy zatem oba zlecenia za pomocą następującego wzoru:
cena zakupu - poziom wyjścia
                 ------------------------------ = ryzyko / zysk
cena docelowa - cena zakupu


Pozycja krótka:
148-155
------------=  ryzyko wynosi 0,06
40-148
Pozycja długa:
150-142
------------= ryzyko wynosi 0,16
200-150

Podsumowując, osobiście skłaniam się do zajęcia krótkiej pozycji zwłaszcza, że ryzyko dla takiej pozycji jest znacznie mniejsze. Dodatkowo na korzyść pozycji krótkiej przemawia ogólny stan koniunktury, rynek surowców oraz zawirowania globalne.

Pozdrawiam serdecznie
Risk and Profit Bardzo liczę na Wasze komentarze w celu przekazania: konstruktywnej krytyki i uwag do publikowanych wpisów, pomysłów na kolejne wpisy na blogu, propozycji współpracy, czy po prostu utwierdzenia mnie w przekonaniu, że warto prowadzić ten blog.
Zasady komentowania: rzeczowość, nawiązanie do tematu, brak wulgaryzmów. Komentarze nie spełniające tych warunków nie będą publikowane. Dozwolone jest linkowanie własnej domeny dowolną frazą.

2 ; Dodaj komentarz:

Wujek Dobra-Rada 12 października 2011 01:14  

Czyżby autor zainspirował się wpisem z mojego bloga z dnia 23 września? :)

http://wujek-dobra-rada.blogspot.com/2011/09/kghm-to-by-swietny-deal.html

Jeśli nie, to tym bardziej cieszy mnie fakt, iż ktoś jeszcze myśli podobnie i nie jestem szalony w swoich prognozach :D

pozdrawiam!
Wujek

Risk and Profit 12 października 2011 07:37  

@ Wujek
Szczerze mówiąc nie miałem pojęcia, że jest podobny wpis :) Czekam na 148-150zł, a może już tam nie dojdzie?..

Prześlij komentarz

Skomentuj


---------------------------------------
Wyświetlana zawartość witryny stanowi wyraz osobistych poglądów autora i w żadnym razie nie jest “rekomendacją” w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. nr 206, poz. 1715).