Nawiązując do tematu z dnia dzisiejszego warto się zastanowić, czy to już czas na nabycie akcji? Zaangażowanie większej ilości kapitału? Jeśli tak, to jakie temu towarzyszy ryzyko? Jeśli nie, to jakie czynniki determinują taki stan rzeczy? Zanim jednak dojdziemy do meritum dzisiejszego wpisu załóżmy, że jesteśmy w okresie silnej hossy, gdzieś w połowie jej trwania. Inflacja kształtuje się trochę poniżej wyznaczonego celu inflacyjnego. Sektor przedsiębiorstw cechują niskie poziomy zadłużenia a osiągane wyniki przewyższają najśmielsze oczekiwania. Budżet państwa jest zrównoważony przy zerowym długu. Pięknie to wszystko wygląda, można śmiało angażować sto procent posiadanego kapitału.
Porównajmy zatem powyższy klimat (wzorzec) dla rynku akcji z sytuacją obecną opierając analizę
o poszczególne czynniki składowe(przyznając każdemu składnikowy wartość; 1 przy pozytywnym odczycie, : 0 przy negatywnym odczycie.
1. Trend
W długim i średnim terminie bezwzględnie dominuje trend spadkowy, oczywiście możliwe są ruchy korekcyjne spadków, jednakże patrząc z punktu widzenia prawdopodobieństwa bardziej prawdopodobna jest kontynuacja trendu spadkowego niż jego odwrócenie. Warto mieć również na uwadze czas trwania trendu określając go jako stosunkowo młody.
Odczyt negatywny - 0
2. Wolumen
Wraz z załamaniem indeksu widać wyraźne ożywienie, co potwierdza załamanie trendu wzrostowego. Idąc dalej rysująca się formacja i jej układ wolumenu wskazuje, że tworzymy obszar konsolidacji przed dalszymi spadkami. Wolumen wzrasta na sesjach spadkowych i maleje na sesjach wzrostowych.
Odczyt negatywny - 0
3. Średnie ruchome
Odczyt negatywny - 0
4. Stan gospodarki ( inflacja, stopy procentowe, PKB)
4a. Inflacja
Odczyt negatywny - 0
4b. Stopy procentowe
Pozostające na wysokim poziomie stopy procentowe stanowią naturalną konsekwencją presji inflacyjnej. Kluczowa jest obserwowanie dalszych decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie ewentualnej ich obniżki. Kiedy to nastąpi? Prognozy mówią że pierwsza obniżka nie powinna mieć miejsca w 2011 roku, a dopiero w pierwszym kwartale 2012 roku.
Odczyt negatywny - 0
4c. PKB
Załamanie wzrostu gospodarczego obrazuje jego płaski przebieg na zamieszczonym wykresie. Widać analogię do roku 2008. Prognozy na najbliższy rok wynoszą w zależności od źródła 2-3% dla gospodarki Polski i znacznie gorsze dla strefy Euro i Stanów Zjednoczonych.
Odczyt negatywny - 0
5. PLN (aprecjacja/deprecjacja)
Pomijam w związku z ostatnimi interwencjami NBP i BGK, nim to jednak nastąpiło złoty tracił względem głównych walut z tendencją do dalszej deprecjacji w dłuższym czasie.
6. Zagrożenia globalne
Tutaj odpowiedzią zostawię link szerzej omawiający problem Grecji: konkretnie o Grecji.
Generalnie należy przyjąć, że jakiekolwiek zawirowania, niewyjaśnione w pełni zagrożenia dla sektora finansowego wpływają negatywnie na rynek akcji.
Odczyt negatywny - 0
Wyniki:
Ilość ocen - 7; pozytywnych - 0; negatywnych - 7
Ryzyko/Zysk = 7/0
Wygląda na to, że nie jest to dobry czas na zakup akcji a zaangażowanie kapitału w tą część rynku wiąże się z ogromnym ryzykiem.
Serdecznie pozdrawiam
RiskandProfit
P.S. Prognozy będę zamieszczał kwartalnie i dla ułatwienia zamieszczał w zakładce klimat znajdującej się na lewym panelu.
2 ; Dodaj komentarz:
Wiele tez mocno wątpliwych. Np. o stopach procentowych. W Polsce są wysokie, ale np. amerykańskie 10-cio latki są na poziomie 2%, czyli jak po depresji.
Średnie ruchome -- fuszerka. Trzeba sprawdzić średnie na różnych śwecach: dziennych tygodniowych i miesięczynych. Często każda skala czasowa opowiada inną historię.
I najważniejsze – są rynki silne i są rynki słabe, i trzeba to zauważyć.
PS. kluczowa może być para usdjpy
Analizowałem pod kątem stricte rodzimego otoczenie.
Zgadza się co do stanów, ale tam z kolei prawdopodobnie dojdzie niebawem do walki z hiperinflacja. Generalnie temat na artykuł.
Średnie, może i fuszerka, faktycznie można w wielu horyzontach rozpatrywać
Zrobiłem w jednym ukladzie tygodniowym, nastepnym razem wzbogacę ten obszar. Dziękuje za wskazówkę (będzie bardziej obiektywnie).
Zgadza się, silne i słabe. GPW reprezentuje te drugie.
Prześlij komentarz
Skomentuj