Niedźwiedzim okiem


 Hossa? bessa? Dołek? Korekta? Horyzont. Pytania zaprzatają myśli, poszukiwanie analogi, któż dzis nie chciałby poznać "jutra"? Zwłasza, iż jego znajomość jest wymierna. To tyle słowem wprowadzenia (takowe przecież musi być).
Do rzeczy! Przed oczyma szkic, można powiedzieć dzieło George'a Tritch'a ...It’s indeed an interesting chart to point out, as Mr Tritch’s choice of years for ‘panics’ actually establishes a key point about chartism. It’s really rather backward-looking...
http://ftalphaville.ft.com/blog/2010/08/18/319336/steampunk-chartism/

Postanowiłem zweryfikować wskazania Tritcha nanosząc punkty zwrotne na indeksy, dalej łącząc prostymi, celem minimalizacji zakłóceń wykresy przedstawiam interwałem kwartalnym.
Wyniki:
DAX

  Szczyty wypadają zgodnie z prognozą, gorzej zostały określone dołki...jednak jak na prognoze ponad stu letnią całkiem nieżle. Dla swoich potrzeb wykreśliłem trend po dołkach z 1995 i 2003 roku, z których wynika, iż w sytuacji realizacji cykli Tritcha indeks powinien się znaleźź pomiędzy 3000-4000. Co oznaczałoby silną przecenę w najbliższym czasie, na co sie jednak nie zanosi.
S&P500

Sytuacja podobna do tej z rynku niemieckiego, trafność w szczytach, jeszcze większa rozbieżność na niskich poziomach. Doskonale określone momenty wyjścia!.
Pozostał W20, któremu chciałbym poświęcić więcej czasu i do którego wreszczie dobrnąłem a nie ukrywam interesuje mnie najbardziej z wiadomych przyczyn.
WIG 20

Analogicznie jak uprzednio, trafnie określone maksima indeksów z błędnym wskazaniem minimów.Wykreśona linia trendu wskazuje, iż dogodnym momentem zakupu w przyszłośc (2012 rok)  bedą poziomy oscylujące pomiędzy 1500 a 2000. Istotna kwestią wydaje się być zakres poruszania się cen. Wartot zauważyć, iz indeks dwukrotnie przekroczył górne ograniczenia trendu wzrostowego (kanału), pierwotnie z chwilą osiągnięcia szczytów hossy dotkomowej, nieznacznie wybijając się w góre. Drugi raz, w efekcie hossy stymulowanej akcesem Polski w struktury Unii Europejskiej, dalej wzrostem sektora budowlanego (hossie mieszkaniowej) w końcowej fazie wabiąc kapitał atrakcyjnością funduszy inwestycyjnych osiagających ponadprzeciętną stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału. Z dniem dzisiejszym próżno szukać czynników mega hossy  -  poprawne wskazania wskaźników określajacych przyszłość gospodarczą nie wydają się być wystarczającym stymulatorem wzrostów zwłaszcza, iż towarzyszące im decyzje rządu są przeciwstawne.

Podsumowując, żaden z analizowanych przypadków nie wykazał dogodnego momentu zangażowania kapitału, natomiast wskazania cykli doskonale przestrzegały przed okresem załamania się cen.
Pozostałe kwestie pozostawiam w opinii czytających.

Bardzo liczę na Wasze komentarze w celu przekazania: konstruktywnej krytyki i uwag do publikowanych wpisów, pomysłów na kolejne wpisy na blogu, propozycji współpracy, czy po prostu utwierdzenia mnie w przekonaniu, że warto prowadzić ten blog.
Zasady komentowania: rzeczowość, nawiązanie do tematu, brak wulgaryzmów. Komentarze nie spełniające tych warunków nie będą publikowane. Dozwolone jest linkowanie własnej domeny dowolną frazą.

0 ; Dodaj komentarz:

Prześlij komentarz

Skomentuj