Dlaczego uważam, że to bessa.


 Na początku chciałbym powiedzieć, że nie jestem przekonany w stu procentach co do rynku niedźwiedzia, jednakże wszystko zapowiada dalsze spadki. Swoje przemyślenia opieram na interpretacji indeksu w20 w różnych horyzontach czasowych oraz z uwzględnieniem jego zakresu od roku 1998 (wcześniejsze okresy charakteryzowały się niedojrzałością, tak więc ich wartość poznawcza jest mała).
1. Interpretacja RSI:

Na powyższej ilustracji obszar wyprzedania RSI został przesunięty z standartowej 30 na 40 z uwagi, iż jest to miejsce kluczowe co postaram się wyjaśnić w dalszej części.
Należy zauważyć, iż RSI w  okresach hossy  nie wchodzi w zakres poniżej 40, jedynie dwukrotnie delikatnie przekroczył tą wartość w roku 1999 i 2006. Natomiast z chwilą załamania rynków wzrostowych, RSI wyraźnie przekracza  wartość 40 jednocześnie potwierdzając zmianę kierunku, czego byliśmy świadkami stosunkowo niedawno bo w sierpniu tego roku. Co stanowi  analogię do roku 2000 i 2008 a więc okresów, w których dominowały spadki.
2. Świece ujęcie miesięczne.
Tutaj obserwacje i wnioski przybierają postać liczenia do trzech w zasadzie do dwóch w okresach hossy, co wydaje się naprawdę śmieszne, aczkolwiek skuteczne.W okresach permanentnych wzrostów indeksu, świece oznaczone kolorem czerwonym , a więc te obrazujące spadki nie przybierają formacji trzech czy czterech a jedynie w pojedynke przeplatają indeks będąc małą korektą wzrostów. Tylko trzykrotnie mieliśmy do czynienia z układem dwóch świec spadkowych tj. w marcu 2005 roku, sierpniu 2006 roku i w maju 2010 roku co było wyrazem większych korekt hossy.Pojawienie się trzech, czterech świec spadkowych dla analizowanego przypadku  każdorazowo jest zwiastunem bessy.
Jeśli ktoś nie daje wiary zapraszam do liczenia, czy własnych interpretacji innych indeksów, gdzie rzecz jasna powyższa reguła nie musi być skuteczna.
3. Potwierdzone przez RSI przełamanie trendów.
W zasadzie powyzsze stanowi rozbudowanie interpretacji RSI o zmianę kierunku trendu.
Zgodnie z ilustracją każde załamanie długoterminowego trendu wzrostowego potwierdzone spadkiem RSI ponizej wartości 40 daje jednoznaczne wskazówki co do dalszych ruchów indeksu,niekoniecznie korzystnych dla osób zajmujących długą pozycję na poszczególnych walorach wchodzących w skład indeksu.

Zachęcam do polemiki, oraz konstruktywnej krytyki.Bardzo liczę na Wasze komentarze w celu przekazania: konstruktywnej krytyki i uwag do publikowanych wpisów, pomysłów na kolejne wpisy na blogu, propozycji współpracy, czy po prostu utwierdzenia mnie w przekonaniu, że warto prowadzić ten blog.
Zasady komentowania: rzeczowość, nawiązanie do tematu, brak wulgaryzmów. Komentarze nie spełniające tych warunków nie będą publikowane. Dozwolone jest linkowanie własnej domeny dowolną frazą.

0 ; Dodaj komentarz:

Prześlij komentarz

Skomentuj