Model 1-2-3 (styczeń 2012)


Witam, mamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w zakresie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami rynku stopy procentowe pozostały bez zmian. Co to oznacza? Krótko mówiąc, RPP nie widzi możliwości dodatkowej stymulacji gospodarki tańszym pieniądzem, a w gospodarce dominuje silna presja inflacyjna. Zgodnie z tym co wcześniej pisaliśmy 

TUTAJ ,ewentualne obniżenie stóp procentowych wiązałoby się tylko i wyłącznie z wzrostem inflacji. Zatem, pierwszy z składowych modelu 1-2-3 nadal generuje sygnał negatywny, o czym pisałem TU
Wspomnę jeszcze krótko o założeniach modelu w sytuacji gdy posiadamy gotówkę, a planujemy zakup akcji. 
A) Jeśli jedna ze składowych modelu jest pozytywna, nie warto angażować środków w akcje (fundusze akcyjne).
B) Jeśli dwie ze składowych generują pozytywny impuls można poważnie myśleć o zakupie akcji (funduszy akcji).
C)Trzy składowe dają pozytywny odczyt powiększamy pozycję na akcjach (funduszach akcji).
Pozostałe dwa czynniki składowe modelu, a więc trend i wartość wskaźnika P/E wyrazić można jednym wykresem. Proszę spojrzeć
W dłuższym terminie przebiegający aktualnie trend definiujemy jako spadkowy, a więc druga składowa modelu również nie daje sygnału kupna. Ostatni trzeci czynnik wpływający na decyzję o ewentualnym zakupie czyli relacja ceny akcji do zysku na akcję, zgodnie z przyjętą przeze mnie graniczną 17, generuje sygnał pozytywny.
Podsumowanie na styczeń. 2 z 3 składowych pozostają negatywne, a więc mniej ryzykowne będzie utrzymywanie pozycji w lokatach czy papierach dłużnych.

Krzysztof
P.S. Wszelkie prognozy płynące z modelu 1 2 3, będą zamieszczane co miesiąc w ślad za posiedzeniami RPP. Będą one również dostępne zakładce strony.

Bardzo liczę na Wasze komentarze w celu przekazania: konstruktywnej krytyki i uwag do publikowanych wpisów, pomysłów na kolejne wpisy na blogu, propozycji współpracy, czy po prostu utwierdzenia mnie w przekonaniu, że warto prowadzić ten blog.
Zasady komentowania: rzeczowość, nawiązanie do tematu, brak wulgaryzmów. Komentarze nie spełniające tych warunków nie będą publikowane. Dozwolone jest linkowanie własnej domeny dowolną frazą.

4 ; Dodaj komentarz:

Anonimowy 12 stycznia 2012 14:14  

Witam, Jaką należałoby przyjąc procedurę przy większej ilości danych(np.CLI OECD, produkcja przemysłowa)?Pozdrawiam

Krzysztof 12 stycznia 2012 14:53  

Witam!
Dobre pytanie, im więcej danych, tym trudniej wyciągnąć właściwie wnioski, stąd staram się ograniczyć ilość danych. Oczywiście opisany model zwyczajnie jest za skromny, aczkolwiek pozwala włączyć się w rynek, w już zainicjowanym trendzie wzrostowym.
Zapewne w zamyśle masz wyprzedzenie rynku, czyli kupno w dołku wykorzystując między innymi leading indicator:)?
Nie podjął bym się próby zaimplementowania wskaźnika wyprzedzającego CLI z opóżnioną PP. Dlaczego? CLI mierzony jest między innymi koniunkturą w przemyśle przetwórczym, liczba ofert pracy oraz dynamiką produkcji węgla z danych GUS, a więc raczej nie uwzględnia przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 9 osób.

Drugi, jak już wspomniałem mierzy przeszłość, dodatkowo w kwotach sprzedaży a więc jeśli mamy inflację wyższą niż rok temu a produkujemy tyle samo będzie on rósł i podobnie jak pierwszy nie zawiera firm mikro.

Mając na uwadze powyższe nie odpowiem na pytanie jaką procedurę należy przyjąć:), aczkolwiek w mojej opinii, im mniej danych mających wartość poznawczą tym lepiej.

Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof

Anonimowy 12 stycznia 2012 18:08  

Dzięki za odpowiedż, wkrótce postaram sie rozwinąc problem z innej strony. Pozdrawiam

Krzysztof 13 stycznia 2012 19:18  

Świetnie, zatem czekam na rozwinięcie tematu

Prześlij komentarz

Skomentuj

Archiwum bloga


---------------------------------------
Wyświetlana zawartość witryny stanowi wyraz osobistych poglądów autora i w żadnym razie nie jest “rekomendacją” w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. nr 206, poz. 1715).