Nocny koszmar Polaków - frank szwajcarski

Z pewnością wielu  stawia sobie pytanie, czy rata kredytu denominowanego we frankach szwajcarskich nadal będzie wzrastać, czy może tendencja wzrostowa zostanie powstrzymana na dłuższy czas? Na fali ogromnego zainteresowania nieruchomościami w latach 2006 - 2008, około 700tyś gospodarstw domowych zaciągnęło zobowiązania na zakup mieszkania, czy budowę domu w tej właśnie walucie. Początkowe korzystniejsze raty kredytów denominowanych we frankach, stały się na chwilę obecną zmorą wielu rodzin. Załóżmy, że 
rata kredytu (np 500,00 CHF) w 2007 roku wynosiła około 1250zł, dziś wynosi już prawie 1800zł. A więc miesięczny budżet polskiej rodziny został uszczuplony o 550zł, co może stanowić równowartość dwutygodniowych wydatków na żywność, czy miesięczne wydatki związane z zakupem paliwa. Jak będzie się miała sytuacja w przyszłych miesiącach, kwartałach, latach? Z pomocą jak zawsze przychodzi analiza techniczna. Postanowiłem przedstawić długoterminowy wykres w interwale kwartalnym, z racji długości spłaty zaciągniętych zobowiązań:

Pierwsze na co należy zwrócić uwagę, to długoterminowy trend w formie klina, dosyć istotnie ograniczający dalsze możliwości wzrostu szwajcarskiej waluty. Patrząc na notowania z bliższej perspektywy, ewidentnie dopełniła się formacja związana z rysowanym na przestrzeni 2009 i 2010 roku trójkątem. Wzrosty zostały zatrzymane z jednej strony ograniczeniem wspomnianego klina, z drugiej pełną realizacją formacji trójkąta, czyli wybiciem z tej formacji - dosyć dokładnie widać to na rysunku. Również wskaźniki podpowiadają, że bardziej prawdopodobne będzie odwrócenie trendu na spadkowy. Powstała długoterminowa dywergencja RSI będąca negatywnym sygnałem dla dalszego wzrostu. Podobnie ADX mierzący siłę trendu, znajdujący się w ekstremach. Sytuacja przypomina tą, z którą mieliśmy do czynienia w 2004 roku, gdzie po osiągnięciu szczytów, frank długoterminowo zaczął się osłabiać.
Podsumowując, na przestrzeni dwóch trzech kwartałów możemy mieć do czynienia z jeszcze jedną falą wzrostową, jednak będzie to fala mocno ograniczona, po czym powinno przyjść długoterminowe osłabienia franka szwajcarskiego.

Ps. Polecam obserwacje CHF PLN w zakładce analizy techniczne

Bardzo liczę na Wasze komentarze w celu przekazania: konstruktywnej krytyki i uwag do publikowanych wpisów, pomysłów na kolejne wpisy na blogu, propozycji współpracy, czy po prostu utwierdzenia mnie w przekonaniu, że warto prowadzić ten blog.
Zasady komentowania: rzeczowość, nawiązanie do tematu, brak wulgaryzmów. Komentarze nie spełniające tych warunków nie będą publikowane. Dozwolone jest linkowanie własnej domeny dowolną frazą.

1 ; Dodaj komentarz:

Anonimowy 30 stycznia 2012 12:54  

Jako zwolennik analzy fundamentalnej - zgadzam się, pod warunkiem, że Szwajcarzy drukarkami zmuszą do odwrotu od Franka. To jednak odbije się na Liborze. A Libor 7% na kredycie w wysokości 0,5 mln zł, to już nie przelewki...

Prześlij komentarz

Skomentuj

Archiwum bloga


---------------------------------------
Wyświetlana zawartość witryny stanowi wyraz osobistych poglądów autora i w żadnym razie nie jest “rekomendacją” w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. nr 206, poz. 1715).