Klimat - 1Q2012


Pierwsze w tym roku, a drugie w historii bloga mierzenie klimatu inwestycyjnego czas zacząć. Pewnie wielu się zastanawia dlaczego zajmujemy się tutaj stopami procentowymi, przewidywaniami dotyczącymi inflacji, PKB  czy zadłużenia skoro w opinii wielu jest tanio, a więc i czas na zakupy najlepszy.  Otóż,  konkretyzują one warunki gospodarcze podmiotów działających na rynku. Pokazują prawdopodobieństwo
osiągnięcia lepszych  wyników finansowych spółek, czyli informacje niezbędne dla inwestorów. Kupujących niewiadomą, Kupujących przyszłość. Analiza wcześniejszego kwartału nie dała złudzeń, nie był to czas na akcje. Mimo wzrostów, chwilowej euforii indeksy wróciły w zasadzie na minima. Jak będzie tym razem. Przeanalizujmy poszczególne składniki:, podobnie jak wcześniej oceniając systemem 0,1, w sytuacji niepewności co do identyfikacji zjawiska ocena zostanie pominięta.
1. Trend
Chyba najlepiej nic nie mówić, wszystko jest doskonale widoczne - 0. Jeśli pokonany zostanie przyśpieszony trend spadkowy, pozostaje do pokonania kolejna linia trendu,  co w połączeniu z obserwowanym marazmem nie wydaje się możliwe.
2. Wolumen
3. Średnie
Zwróciłbym uwagę na wzrost obrotów w ostatnich dwóch tygodniach. Gdyby nakreślić linię trendu po dołkach, to wzmożony obrót obserwować będziemy właśnie przy delikatnie nachylonej linii trendu wzrostowego, co z kolei sugerować może zagrożenie tak nachylonej prostej. Ocena 0. Średnie stanowiące w tej chwili opór wydają się być niezagrożone - 0.
4. Stan gospodarki ( inflacja, stopy procentowe, PKB, zadłużenie przedsiębiorstw  i gospodarstw domowych).
4a. Inflacja

Jak w uprzedniej analizie inflacja nie maleje. Przeciwnie, do czynienia mamy z wzrostem 4,1% i prognozą inflacji na najbliższe 12 miesięcy w wysokości 4,8%.; - 0.
4b. Stopy procentowe.
Ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosło obniżki stóp procentowych. Dodatkowo można było wyczytać między wierszami, iż w sytuacji niesłabnięcia czynników inflacyjnych Rada podejmie stosowne kroki niezbędne do zbliżenia się do celu inflacyjnego. Ocena  - 0.
4c. PKB 

Z wielu źródeł można wyczytać, iż możliwy jest spadek dynamiki wzrostu PKB do 1-2% r/r. Proszę zwrócić uwagę na podobne zachowanie indeksów i notowanego wzrostu PKB w roku 2008. Ocena 0
4d. Zadłużenie przedsiębiorstw i gospodarstw domowych
Zaobserwować można ujemną korelację w aspekcie zadłużenia jednostek, a osiąganego wyniku gospodarczego. Kredyt nie stanowi o dalszym impulsie wzrostowym. Ocena 0.
5. Złotówka
W najbliższej przyszłości spodziewałbym się umocnienia złotówki w stosunku do dolara i euro. Ocena 1. Jak trwałe będzie to umocnienie trudno w tej chwili powiedzieć.
6. Zagrożenia globalne.
Konflikt irański  oraz rekordowe notowania ropy naftowej nie będą służyć notowaniom spółek (wyjątek spółki surowcowe). W dalszym ciągu nie został rozwiązany "europroblem". Ocena 0.

Podsumowanie. 
Ilość obserwacji - 9
Wskazania pozytywne - 1
Wskazania negatywne - 8

W mojej opinii, nadal nie warto dokonywać zakupu akcji czy funduszy partycypujących w notowaniach spółek giełdowych. Zwracam jednak uwagę, iż patrząc przez pryzmat czasu, z miesiąca na miesiąc ryzyko inwestycji w akcji maleje. 

Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof

Bardzo liczę na Wasze komentarze w celu przekazania: konstruktywnej krytyki i uwag do publikowanych wpisów, pomysłów na kolejne wpisy na blogu, propozycji współpracy, czy po prostu utwierdzenia mnie w przekonaniu, że warto prowadzić ten blog.
Zasady komentowania: rzeczowość, nawiązanie do tematu, brak wulgaryzmów. Komentarze nie spełniające tych warunków nie będą publikowane. Dozwolone jest linkowanie własnej domeny dowolną frazą.

12 ; Dodaj komentarz:

gtz 16 stycznia 2012 12:35  

cool. Najbardziej podoba mi się wykres zadłużeń przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Co zawiera i jak był liczony?

Krzysztof 16 stycznia 2012 13:02  

Kredyty
bieżące
inwestycyjne
na nieruchomości
pozostałe pożyczki i kredyty

Dane publikowane przez NBP na podstawie informacji napływających z banków
Niestety nie są już dostępne dane na temat kredytów zagrożonych.

ttcolt 16 stycznia 2012 19:00  

ciekawe,wiesz Krzysztofie, gdybyś nałożył na siebie kurs EUR i WIG, zakładam trend wzrostowy na WiG, umocnienie złotego, padnięcie Wigu może w kwietniu, może w lipcu, przy bardzo mocny złotym? może nałóż na siebie np WiG 20 i EUR
Tadeusz

Krzysztof 16 stycznia 2012 20:21  

patrzę na Euro, mamy korektę, umocnienie złotego
do 4,30-4,20, w tej chwili trudno prognozować dalsze osłabienie Euro. Warto zwrócić uwagę na kanały na stochastyku i RSI.Póki tam się nie przełamie możemy ledwie myśleć o chwilowym umocnieniu złotego
zresztą zerknij sam.
http://stooq.pl/q/a/?s=eurpln&i=w&u=7604

Wreszcie ikonka blogera jest :)

ttcolt 17 stycznia 2012 05:20  

Krzysztofie, nie ma wątpliwości ze wykres pokazuje to co było, i super. Ja nie udolnie wskazuję na korelację miedzy wysokim kursem EUR a WIG, w 2009 w lutym był max dołek giełdy,i szczyt euro, moim zdaniem w tym roku będziemy mieli taką samą falę, z walut wchodzą(inwestorzy) w akcję,(może kapitał chiński:) gdy PLN będzie dowartościowany, wyjdą z akcji i wchodzą na EUR, i maja 30 %(20 z akcji +10% na kursie) -oczywiście jest to refleksja nowicjusz.

Krzysztof 17 stycznia 2012 08:15  

Problematyka długu podobna, więc możliwe powielenie historii.

ttcolt 17 stycznia 2012 18:19  

mogę wiedzieć dlaczego linie oporu dla Euro nie wyznaczyłeś po dołkach z 2010 roku? gdyby tak to możliwy jest zjazd do 4,00- 4,10

Krzysztof 17 stycznia 2012 19:08  

nie powinno się w ten sposób prowadzić linii.
linia trendu powinna przebiegać przez dołek poprzedzająca kolejny szczyt. A jeśli wykreślimy linię jak mówisz to warunek nie zostanie spełniony.

ttcolt 17 stycznia 2012 19:19  

dzięki za lekcję i za cierpliwość

Krzysztof 17 stycznia 2012 21:01  

no problemo:)

Diogenes 21 lutego 2012 09:18  

czesc Krzysztof,

mam pytanko. czy wiesz może jak 'stowrzyć' wykres wig czy wig20, który odnosiłby się do stałej wartości złotówki. tzn. żeby był przeliczany bez inflacji. znalazlem taki wykres odnosnie s&p500 + constant dollar. ale jak to zrobić na wig'u??

Krzysztof 21 lutego 2012 21:54  

Witam, tutaj powinieneś znaleźć odpowiedz na nurtujące Cię pytanie:
http://blog.opiekuninwestora.pl/standard-analiz/
Co do sposobu liczenia, to wypada skorygować np miesięczną wartość indeksu o inflację w tymże okresie, nie powiem będzie z tym trochę pracy, dane inflacyjne można pobrać stąd
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/bazowa/bazowa.htm
Jeśli chodzi o dane W20, to mogę przesłać w xls mailem(nie pamiętam skąd pobierałem, a niewykluczone, że spisywałem miesiąc po miesiącu).

Osobiście zastanawiam się czy to ma sens, skoro indeksy dyskontują wszystko, łącznie z inflacją.

Jeśli masz ochotę podzielić się wynikami niezależnie od tego jakie one będą pisz, wrzucimy na bloga, być może będą stanowić coś przełomowego.

Pozdrawiam

Prześlij komentarz

Skomentuj

Archiwum bloga


---------------------------------------
Wyświetlana zawartość witryny stanowi wyraz osobistych poglądów autora i w żadnym razie nie jest “rekomendacją” w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. nr 206, poz. 1715).