Strategie - kup i trzymaj kontra RSI

Nie od dziś wiadomo, że strategia kup i trzymaj przy obecnej zmienności i niepewności panującej na rynkach, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jednocześnie mam świadomość, że już teraz, wiele osób czytających ten tekst, nie zgadza się z tą opinią, argumentując odpowiednim doborem spółek, kupnem spółek perspektywicznych itd. Problemów w takim podejściu jest kilka. Określenie, która spółka jest odpowiednia? Czy jeśli osiągała dobre wyniki w przeszłości, osiągać będzie je nadal? Nie ma osoby znającej odpowiedź na tak postawione pytanie. Jeśli spółka działa w obiecującej branży, wskazywanej na przyszłościowa, mówi się, że ma przed sobą dobre perspektywy, ale czy decyzje podejmowane przez zarządzających, chcących wydobyć wszystko to, co najlepsze, w rezultacie wygenerują odpowiednie zyski, przekładające się na notowania zgodne z oczekiwaniami inwestorów? Nie trudno zauważyć, że podejście to wymaga wiele wysiłku, intuicji, a przede wszystkim rzetelnych informacji.
A gdyby tak przez okres 5 lat zestawić strategię kup i trzymaj z najprostszym sygnałem kup/sprzedaj generowanym przez wskaźnik RSI?

Myślę, że zbędne będą objaśnienia dotyczące strategi kup i trzymaj, szeroko opisywanej, w co drugiej pozycji o tematyce inwestycyjnej.
Zacznę więc od wskazania przyjętych dla potrzeb konfrontacji poziomów wykupienia, wyprzedania, oraz sygnałów kupna i sprzedaży generowanych przez RSI.
Poziom wyprzedania - 30
Poziom wykupienia - 50
Sygnał kupna - przebicie poziomu wyprzedania przez rosnące RSI,
Sygnał sprzedaży 1 - przebicie przez malejące RSI poziomu wyprzedania.
Sygnał sprzedaży 2 - osiągnięcie przez wskaźnik poziomu 50 (wyznaczeni sygnału na takim poziomie generuje  częstsze sygnały sprzedaży, zdarza, że wskaźnik nigdy nie osiąga wartości 70-80 standardowo przyjętej jako poziom wykupienia). Wygląda to mniej więcej tak:

W rezultacie przyjęte założenia powinny umożliwić bezpieczne długoterminowe inwestowanie w akcje, podobnie jak dla przyjętej strategi kup i trzymaj. 
Na potrzeby porównania losowo wybrałem dwie spółki z indeksu Wig 20, Asseco Poland i PKO BP. 


Wykres  Asseco Poland (interwał tygodniowy)


RSI wygenerowało:
sygnał kupna, sygnał sprzedaży, %wynik
56,90zł - 65,18zł  = +14,55%
45,90zł - 55,30zł  = +20,48%
39,63zł - 42,56zł  =   +7,39%
38,39zł - 42,95zł  =  +11,88%
Wyniki:
-kupno/sprzedaż na podstawie RSI  pozwoliło osiągnąć  54,30% zwrotu z zaangażowanego przez 325dni kapitału,
-strategia kup i trzymaj dała 0,97% zwrotu z zaangażowanego przez 5 lat kapitału.
Wykres  PKO BP (interwał tygodniowy)


RSI wygenerowało:
sygnał kupna, sygnał sprzedaży, %wynik
33,42zł - 33,34zł  =     -0,23%
32,51zł - 35,58zł  =    +9,44%
19,15zł - 22,40zł  =  +16,97%
17,16zł - 20,27zł  =  +18,12%
28,30zł - 35,80zł  =  +26,50%
Wyniki:
-kupno/sprzedaż na podstawie RSI pozwoliło osiągnąć 70,80% zwrotu z zaangażowanego przez 268 dni kapitału.
-strategia kup i trzymaj przyniosła  -6,90% straty  dla kapitału zaangażowanego przez okres 5 lat

Dla przedstawionych wyników śmiało można powiedzieć, że w okresie ostatnich pięciu lat klasyczna podejście buy and hold, nie zdało egzaminu. Natomiast zwycięska strategia oparta na wskazaniach RSI, również nie jest pozbawiona błędów, co jest szczególnie widoczne w okresach, gdzie akcje znacznie rosły, a płynące sygnały, sporo wcześniej nakazywały sprzedaż. Ponadto dla większej wiarygodności niewątpliwie należałoby sporządzić większą ilość porównań. Dwie próby w zasadzie nie przesądzają niczego, natomiast stanowią pewien pogląd na inne, być może korzystniejsze rozwiązania w zakresie zaangażowani kapitału.
Bardzo liczę na Wasze komentarze w celu przekazania: konstruktywnej krytyki i uwag do publikowanych wpisów, pomysłów na kolejne wpisy na blogu, propozycji współpracy, czy po prostu utwierdzenia mnie w przekonaniu, że warto prowadzić ten blog.
Zasady komentowania: rzeczowość, nawiązanie do tematu, brak wulgaryzmów. Komentarze nie spełniające tych warunków nie będą publikowane. Dozwolone jest linkowanie własnej domeny dowolną frazą.

2 ; Dodaj komentarz:

Sebastian Cezary 22 lutego 2012 08:21  

Na pewno nie można tego ze sobą porównywać, tym bardziej po tych przykładach. RSI rozważasz dla 268 dni a trzymanie dla 5ciu lat. Jeśli dowolnie będziemy się bawić horyzontem czasowym, to na każdej spółce znajdzie się przykład i kontrprzykład dla takich strategii.

Kup i trzymaj, pytanie zaś do kiedy? w Przykładach do danego dnia, ale co jeśli osoba sprzedała je wcześniej z zyskiem?

Każde podejście da się tak zastosować by przyniosło zysk, z jednymi jest łatwiej, z innymi trudniej.

Krzysztof 22 lutego 2012 10:42  

No i proszę:)
Jeśli kapitał zaangażowałeś prze okres 268 dni, pozostałe 1532 dni mogłeś dowolnie nim operować, np w poszukiwaniu sygnału kupna na innych spółkach. To nie jest zabawa horyzontem a dostępność środków w okresach kiedy pozostajesz poza rynkiem ze względu na fakt, iż wygenerowany został sygnał sprzedaży, a oczekiwany jest kolejny zakupu, czego nie umożliwia buy and hold.

W tym konkretnym przypadku obrałem 5 letni okras inwestycji od wtorku 23 lutego 2007-21 ze względu na zalecany horyzont czasowy. Dlaczego okres jest pięcioletni? Z uwagi, iż mówi się, że jest to horyzont bezpieczny

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie samemu policzyć w innych wymiarach i podzielić się na blogu, do czego namawiam.

Prześlij komentarz

Skomentuj


---------------------------------------
Wyświetlana zawartość witryny stanowi wyraz osobistych poglądów autora i w żadnym razie nie jest “rekomendacją” w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. nr 206, poz. 1715).