Jak rozliczyć podatek giełdowy?

Jeśli nie rozliczyłeś jeszcze zysków z zainwestowanego kapitału - zrób to dzisiaj, do poniedziałku pozostało tylko 6 dni. Identyczny obowiązek spoczywa na osobach wykazujących stratę, gdyż pomimo braku zysków kapitałowych, osoby te wykazywały przychód z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Złożenie odpowiedniej deklaracji, zwłaszcza  gdy czyni się to po raz pierwszy może sprawić pewną trudność. Dodatkowo należy zwrócić uwagę  na kwoty, które wpisujemy rozliczając straty z lat ubiegłych. Niestety, formularz PIT-38 nie precyzuje jaką kwotę możemy wpisać tytułem straty, a wynika to dopiero z broszury informacyjnej ministerstwa finansów. 

Jak więc rozliczyć podatek giełdowy w 5 krokach i na co zwrócić uwagę?

1.Ściągamy program do PIT-ów, może to być np. pit pro.
2.Wybieramy formularze, które będziemy wypełniali. W moim wypadku jest to PIT-37 i dodatkowo zaznaczamy PIT - 38 celem rozliczenia podatku giełdowego. (Tak, składamy dwa zeznania do właściwego Urzędu Skarbowego - PIT 37 i 38).
3.W formularzu PIT 38 wpisujemy w pozycjach 20 i 21 przychody i koszty, wskazywane przez nasz dom maklerski w PIT-cie 8C w pozycji 55 i 56.


4.Jeśli w latach  poprzednich tj. 2006-2010 osiągnęliśmy stratę, a w 2011 roku roku wykazaliśmy zysk, to poniesioną wcześniej stratę wpisujemy w pozycji 28 (PIT 38). Tutaj wspomniana wcześniej zawiłość. W objaśnieniu, co do kwoty straty na formularzu widnieje tylko: Straty z lat ubiegłych (zakreśliłem elipsą na powyższym rysunku). 
Co nie oznacza, iż w pozycji tej wpisujemy pełną kwotę strat (y) z lat ubiegłych, a tylko i wyłącznie 50%, co precyzuje broszura informacyjna ministerstwa finansów, można ją pobrać stąd.

5. Wpisujemy stawkę podatku w pozycji 30 formularza PIT-38 - stawka podatku wynosi 19%.

To tyle na dzisiaj, niebawem prognoza kwartalna dla akcji, wcześniejszą znajdziesz tutaj.

Pozdrawiam
Krzysiek

Bardzo liczę na Wasze komentarze w celu przekazania: konstruktywnej krytyki i uwag do publikowanych wpisów, pomysłów na kolejne wpisy na blogu, propozycji współpracy, czy po prostu utwierdzenia mnie w przekonaniu, że warto prowadzić ten blog.
Zasady komentowania: rzeczowość, nawiązanie do tematu, brak wulgaryzmów. Komentarze nie spełniające tych warunków nie będą publikowane. Dozwolone jest linkowanie własnej domeny dowolną frazą.

3 ; Dodaj komentarz:

Anonimowy 1 marca 2014 17:34  

Czesc K.! Konkretne omowienie tematu, szczegolnie pozycji 28, ktora nie jest klarownie objasniona na druku pit38, rowniez cenna wskazowka na poszerzenie wiedzy odnoszac sie do broszury informacyjnej ministerstwa finansów, tutaj jendak pojawil Ci sie blad, aczkolwiek podswietlony wyraz 'stad' nie kierunkuje na wlasciwa strone, ktora jest... http://www.e-pity.pl/epnewcms/att/broszury%202014/broszura-pit-38-za-2013.pdf Pozdrawiam! FX TRADER:)

Krzysztof 5 marca 2014 07:49  

Dziękuje za słuszną uwagę.

Anonimowy 18 kwietnia 2014 18:53  

Kawa na ławę, bez mydlenia oczu. Przydało się! Dziękuję!

Prześlij komentarz

Skomentuj