Hossa - średnie głównych ruchów i korekt

Ostatni wpis poświęciłem bessie, ten dla równowagi wypadałoby przeznaczyć tematowi hossy. Zwłaszcza, że jak zauważyłem jest to temat znacznie bardziej lubiany, co nie powinno dziwić, gdyż hossę utożsamiamy ze zjawiskiem pozytywnym dla gospodarki, a co za tym idzie dla naszych portfeli. 
Mógłbym rozpocząć od wyjaśnienia co to hossa, aczkolwiek byłoby to po pierwsze mało ciekawe, dwa użyteczność takiego wpisu pozostawiałaby wiele do życzenia. Skupmy się więc na pewnych niezwykle użytecznych ruchach występujących w okresie hossy, na przykładzie długoterminowych wzrostów w okresie 2003-2007.

Z pewnością miałeś/mieliście dylemat sprzedać/kupić akcje, gdy rynek notorycznie zwyżkował ulegając od czasu do czasu korekcie. Właśnie o tym chciałbym dzisiaj m.in napisać:

1. Jak przewidzieć  znaczne prawdopodobieństwo korekty w hossie?
2. Kiedy odkupić akcje(wcześniej sprzedane), względnie dokupić kolejną partię akcje w okresie hossy?

Odpowiedzi na tak postawione pytania warto poszukać w wykresach i liczbach. Na poniższym wykresie zaznaczyłem główne ruchy wzrostowe hossy.
Co z nich wynika - wnioski:
 • w pierwszej fazie hossy występujące wzrosty małą charakter bardziej trwały, a występujące turbulencje w postaci korekt mają mniejszy zasięg, co nie trudno zauważyć obserwując zaznaczone prostokąty,
 • średni czas ruchu wzrostowego wynosi około 72 dni,
 • średni zasięg wynosi 505 pkt.
 • najmniejszy ruch wzrostowy miał zasięg 321 pkt 
 • najkrótszy ruch wzrostowy trwał 25 dni
Na wykresie wygląda to tak

W taki sposób otrzymaliśmy niezwykle użyteczne narzędzie przestrzegające przed załamaniami na rynku w okresie hossy. Załóżmy, że jesteśmy w posiadaniu akcji jakiejś spółki, a rynek (indeks) rósł nieprzerwanie przez 60 dni wzrastając o około 450 pkt, możemy przymierzać się do sprzedaży z dwóch powodów:
 • wartości zbliżają się do średnich,
 • wartości minimalne dla ruchów wzrostowych dawno już zostały osiągnięte.

Nadszedł czas na drugie pytanie - kiedy odkupić sprzedane w czasie hossy akcji? Względnie określić dogodny moment zakupu jeśli nie mieliśmy akcji, a chcielibyśmy nabyć.

Wykres podobny do pierwszego, jednak zaznaczyłem na nim główne korekty na rynku hossy

Informacje pozyskane z wykresu:
 • średnia korekta trwa 42 dni,
 • średni zasięg korekty wynosił 359 pkt,
 • najkrótsza korekta trwała 11 dni,
 • najdłuższa korekta trwała 125 dni,
 • najmniejszy korekta miała zasięg 181 pkt,o
 • największa korekta miała zasięg 904 pkt.
Rysunek dla zobrazowania

Można przyjąć, że względne bezpiecznie wydaje się kupno akcji w okresie hossy, gdy rynek spadał przez 42 dni, a zasięg takiego spadku zawierał się w granicy 360 pkt.


Oczywiście nie jest to instrument pozbawiony błędów i nie należy absolutnie posługiwać się średnimi myśląc o zakupach czy sprzedaży akcji. Natomiast z pewnością, jest to świetne narzędzie wspomagające, gdy na co dzień posiłkujemy się analizą techniczną, czy oceniamy rynek pod względem innych danych makroekonomicznych. Ponadto, warto dokonać wyliczeń dla wszystkich okresów hossy, urealniając tym samym wartości. Być może opublikuję takie dane niebawem na blogu.

Na dzisiaj to już prawie wszystko, polecam jeszcze starszy wpis oceniający koniunkturę dla akcji (ekonomiczno - techniczna kwartalna prognoza dla akcji) niebawem opublikuję kolejną część a przypomnę, że dotychczasowe wskazania z punktu widzenia wyników, czy relacji ryzyko/zysk okazały się niezwykle pomocne. 

Pozdrawiam 
Krzysiek

Bardzo liczę na Wasze komentarze w celu przekazania: konstruktywnej krytyki i uwag do publikowanych wpisów, pomysłów na kolejne wpisy na blogu, propozycji współpracy, czy po prostu utwierdzenia mnie w przekonaniu, że warto prowadzić ten blog.
Zasady komentowania: rzeczowość, nawiązanie do tematu, brak wulgaryzmów. Komentarze nie spełniające tych warunków nie będą publikowane. Dozwolone jest linkowanie własnej domeny dowolną frazą.

0 ; Dodaj komentarz:

Prześlij komentarz

Skomentuj