Cena do zysku powie w co zainwestować?

Powszechnie przyjmuje się, że wskaźnik ceny do zysku (P/E), wskazuje po ilu latach nastąpi zwrot z inwestycji w akcje danej spółki.
Czy jednak możliwym jest zastosowanie wspomnianego wskaźnika do innych inwestycji, takich jak chociażby lokaty czy nieruchomości?


Patrząc na składowe wskaźnika można przyjąć, że takie rozwiązanie jest możliwe. W prawdzie literatura ekonomiczna raczej nie wskazuje zastosowania dla tego wskaźnika poza akcjami, jednakże dostępne dane, jak najbardziej to umożliwiają. O czym napiszę w dalszej części.

Często powtarzane pytanie brzmi - w co zainwestować?
Ludzie poszukują informacji, na blogach, forach, portalach, pytają znajomych.
Powtarzając za wyszukiwarką google, miesięczna ilość zapytań na frazę w co zainwestować, wynosi ponad 18.000 - cała masa ludzi!


Najprościej byłoby powiedzieć:
- inwestuj w to o czym się nie pisze/ nie mówi,
- pójdź pod prąd i szukaj własnych inwestycji.

Inne podejście - analiza możliwych inwestycji np.: lokat, nieruchomości, akcji.

Drugie rozwiązanie wydaje się znacznie łatwiejsze, z uwagi na trudność wyszukiwania niezauważonych dotychczas aktywów inwestycyjnych, oraz niesłabnącą popularność lokat, nieruchomości czy akcji.

Czy mając zatem na uwadze powyższe, możemy użyć wskaźnika (P/E) jako odpowiedzi na pytanie, w co zainwestować? Spróbujmy.

Porównanie wymienionych kategorie inwestycji  na dzień dzisiejszy  (z użyciem PE  oraz z pominięciem re inwestycji kapitału):
  1. Nieruchomości PE = 140.000/7200 = 19,44
    uwaga: do obliczeń przyjąłem przybliżone ceny z woj. śląskiegocena mieszkania 50m2 rynek wtórny - 140.000,00 zł; miesięczny zysk z tyt. wynajmu - 600,00 zł (7200 - 12 m-cy).
  2. Akcje (WIG 20) PE = 12,92
  3. Lokaty = 140.000/4480 = 31,25
    kwota lokaty 140.000,00 zł; średnie oprocentowanie lokat w skali roku - 3,2% ( tj. 4480zł odsetek rocznie.)
    Dla zachowania obiektywizmu do obliczeń proponuję przyjąć własne dane.
Jak wiec wynika z powyższych wyliczeń, zainwestowany kapitał najszybciej odzyskamy inwestując w akcje. Jednakże nie jest to pełen obraz sytuacji, z uwagi na pułapki wynikające z samego wskaźnika, o których wspominałem już w jednym z wpisów.

Podsumowując - zastanawiając się nad wyborem właściwej dla siebie inwestycji, dla celów porównawczych jak najbardziej warto zaangażować wskaźnik ceny do zysku, aczkolwiek ostateczna decyzja inwestycyjna powinna zostać poparta znacznie większą ilością informacji.

p.s. jeśli miałbyś 250.000,00 zł ulokowałbyś te środki w akcje, lokaty czy nieruchomości, a może kupiłbyś samochód? Z prawej strony ankieta. Ciekaw jestem Waszych poglądów. 

Bardzo liczę na Wasze komentarze w celu przekazania: konstruktywnej krytyki i uwag do publikowanych wpisów, pomysłów na kolejne wpisy na blogu, propozycji współpracy, czy po prostu utwierdzenia mnie w przekonaniu, że warto prowadzić ten blog.
Zasady komentowania: rzeczowość, nawiązanie do tematu, brak wulgaryzmów. Komentarze nie spełniające tych warunków nie będą publikowane. Dozwolone jest linkowanie własnej domeny dowolną frazą.

8 ; Dodaj komentarz:

Anonimowy 14 maja 2013 20:00  

Cały czas zastanawiam sie w co inwestować
obligacje korporacyjne dość duże ryzyko żeby stracić kapitał
Lokaty odpadają - fundusze pięnieżne aby przeczymać kasę

Krzysztof 14 maja 2013 21:57  

ja, jak to nazywasz przemęczam kasę, ale niebawem zmienię podejście. Szerzej w jednym z kolejnych wpisów, kiedy? Sam nie wiem.

Podobno zawsze są okazje, tyle, że często ich nie dostrzegamy.

Powodzenia

Domeny 15 maja 2013 09:12  

Ciekawą alternatywą są domeny internetowe.

Krzysztof 15 maja 2013 09:14  

Witam, na razie usunąłem link na frazę Domeny,

proszę o wyjaśnienie dlaczego ciekawą alternatywą są domeny. Myślę, że wielu czytelników zainteresuje ten temat, jeśli rzeczywiście związany jest z tematem inwestycji.

Pozdrawiam

Krzysztof 15 maja 2013 09:56  

Anonimowy:) odnośnie funduszy pieniężnych - w sumie nie jest najgorzej, choć po prawdzie fundusz, w który inwestuję i opisuję na blogu, to nie tylko same instrumenty pieniężne, to jest równie bezpieczny.

Z drugiej strony bezpieczny, równa się nijaki lub inaczej mało efektywny.

Na dzień dzisiejszy stopa zwrotu wynosi 3,31% w okresie 8 m-cy, 4,96% w okresie 12 m-cy.

Szczegóły w portfelu - górne menu

Trzeba się cieszyć z tego co się ma i szukać szukać atrakcyjnych okazji.

Anonimowy 14 czerwca 2013 09:28  

Chyba najsensowniejszą formą inwestycji są w tym momencie hale magazynowe, i ogólnie nieruchomości, tylko trzeba mieć duży kapitał. Dokładnie widzę, co się teraz dzieje w bazie J....., wyceny najniższe od lat. Uważam, że wkrótce rozpocznie się na rynku boom, pytanie - kiedy.

Daniel Breś 7 lipca 2013 14:30  

Duży kapitał to nie wszystko, moim zdaniem trzeba posiłkować się kredytem. Inwestowanie własnych pieniędzy to duże ryzyko, lepiej ryzykować czyjeś pieniądze. Co do kolegi Krzysztofa jeżeli jesteś zainteresowany zyskiem kilkukrotnie przewyższającym opisane przez Ciebie stopy zwrotu zapraszam do przeczytania mojego najnowszego artykułu na stronie :
http://jakzainwestowac.blogspot.com

mariuszbejzel 22 października 2013 20:50  

nie patrzyłbym tylko i wyłącznie na ten wskaźnik, musisz mieć określoną swoją strategię inwestycji i jej się trzymać :)

Prześlij komentarz

Skomentuj


---------------------------------------
Wyświetlana zawartość witryny stanowi wyraz osobistych poglądów autora i w żadnym razie nie jest “rekomendacją” w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. nr 206, poz. 1715).