Fibotrader - funkcje i możliwości

W ostatnim wpisie zapowiedziałem omówienie funkcji bezpłatnego programu do analizy technicznej Fibotrader. Jak najbardziej, taką wiedzę mam zamiar dzisiaj przekazać. Ponadto postanowiłem, że omówię parę niezbędnych zmian w ustawieniach, które dla przeciętnego użytkownika bywają bardzo kłopotliwe.
Na forach często padają pytania o ustawienie wykresu w postaci logarytmicznej. Większość komentujących wskazuje, że wykres w układzie logarytmicznym dostępny jest w płatnej wersji, co nie jest prawdą. Użytkownik dla osiągnięcia celu powinien jedynie posiąść umiejętność szybkiego klikania myszką. Podobne wypowiedzi padają, jeśli mowa o wykresie historycznym, czyli zawierającym dane za np. ostatnie 10 lat. Standardowo program wyświetla ostatnie dwa lata na wykresie dla danego waloru. Jednak nie ma problemu, aby takowy stan rzeczy uległ zmianie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się wykresami w bardzo szerokim horyzoncie czasowy.
W pierwszej kolejności opiszę wyżej wymienione problemy, gdyż stanowią one podstawę codziennego użytkowania tego wspaniałego, a jak najbardziej bezpłatnego programu do analizy technicznej wykresów.

Jak zmienić w programie Fibotreder wykres z standardowego liniowego na układ logarytmiczny?

Po zainstalowaniu programu wykres wyświetlany jest w układzie liniowym, wygląda to mniej więcej tak jak na załączonym obrazku. Zaznaczyłem dwa niezbędne obszary, które należy kliknąć, aby uzyskać pożądany efekt, w postaci wykresu w układzie logarytmicznym. Klikamy naprawdę szybko w linear, wtedy dostępna będzie opcja logarithmic.
Pierwotnie wykres wygląda tak:
a klikając (nie w menu rozwijane)  w samo słowo linear, uzyskujemy możliwość wyboru wykresu.

Mamy zatem pożądany wykres w układzie logarytmicznym ;)

Kolejna kwestia. Szeroki zakres wykresu. Jak wspomniałem na wstępie program w podstawowych ustawieniach pokazuje jedynie ostatnie dwa lata. Jak więc zwiększyć ten obszar?
W programie klikamy: chart manager ->Preferences->Chart
dalej ustawiamy unlimited i uzyskujemy:

Sam kiedyś poszukiwałem odpowiedzi na powyższe pytania, stąd domyślam się, że takowa wiedza może być przydatna dla fanów AT:)

Jakie inne ciekawe funkcje posiada program fibotrader?

1) możliwość obliczenia konta nachylenia trendu:w analizowanym przypadku otrzymaliśmy 51 stopni, dla wtajemniczonych wartość ta jest... powstaje pytanie, jaka? odpowiednia? piszcie w komentarzach:)
2) innym ciekawym narzędziem jest zaznaczenie obszaru, w którym liczony jest wzrost, wolumen. Często wykorzystuje opisywane narzędzie dla określenia czasu trwania poszczególnych faz trwania rynku byka/niedźwiedzia etc., zerknijcie sami: 
Na wykresie obserwujemy, wartość wzrostu, sumę wolumenu danego ruchu, czas trwania. A więc większość statystycznych danych umożliwiających określenie dalszych ruchów indeksu.

Co jeszcze oferuje program fibotrader? Cały układ szablonów, zgodnie z preferencjami użytkownika.
Klikamy w templates na pasku i wybieramy pożądany szablon:

Szczegółowe informacje na ten temat uzyskacie klikając w ten link: http://www.fibotrader.com/sw_info.php

Mam nadzieję, że wyczerpująco odpowiedziałem na niektóre kwestie. Jak zawsze proszę Was o komentarze (ale błagam niech one coś wnoszą w dyskusję - bezsensowne kasuję!) Jeśli macie jakieś pytania śmiało piszcie. 

Niebawem opiszę skuteczność modelu 1-2-3 i będę starał się nagrać video komentarz odnośnie prognozy kwartalnej. Wszystkich zainteresowanych już teraz zapraszam. 


Bardzo liczę na Wasze komentarze w celu przekazania: konstruktywnej krytyki i uwag do publikowanych wpisów, pomysłów na kolejne wpisy na blogu, propozycji współpracy, czy po prostu utwierdzenia mnie w przekonaniu, że warto prowadzić ten blog.
Zasady komentowania: rzeczowość, nawiązanie do tematu, brak wulgaryzmów. Komentarze nie spełniające tych warunków nie będą publikowane. Dozwolone jest linkowanie własnej domeny dowolną frazą.

5 ; Dodaj komentarz:

Anonimowy 25 października 2012 11:18  

wielkie dzięki:)

Krzysztof 26 października 2012 07:42  

Nie ma sprawy, dziękuję za pozytywny odbiór :)

Anonimowy 29 października 2012 21:41  

dobry program ale nie moge znalezc narzedzi pt. APP, chodzi glownie o wyznaczanie rownosci AB=CD,
pozdrawiam

Aleksander Szafrański stocktraders.pl 26 listopada 2012 00:05  

Hej. Do APP nie ma osobnych narzędzi. Po prostu zaznaczasz długość fali która Cię interesuje przy pomocy Fibonacci retracement albo prostokątów.Dla AB(najlepiej przy włączonej funkcji magnesu )kilkasz i przeciągasz zniesienia do początku C

Anonimowy 22 września 2013 19:53  

@Aleksander: ok, ale jak zrobić żeby przemnożyć długość linii razy dany współczynnik? bo w sposób opisany przez Ciebie badamy właściwie czy AB =? CD

Prześlij komentarz

Skomentuj